Home Genel Amerika’da Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler
Amerika’da Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler

Amerika’da Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler

70
0

Amerika Mutfağı denildiğinde akıllara gelen yemeklerden ilki Hamburgerdir ve bu sıralamayı kızarmış çıtır tavuk, hot dog ve pancake izler. Amerikan olan diğer çoğu şey gibi mutfağında da Alman, İngiliz, İtalyan, Hollanda, Fransa ve Karayipler mutfağından esintiler bulunur. Diğer kültürlerden esinlenmiş olsa da bu yemekler tipik Amerikan mutfağını simgeler. Amerika'ya gittiğinizde mutlaka tadına bakılması gereken lezzetlerin bir listesi;

Buffalo Chicken Wings (Buffalo Soslu Tavuk Kanadı)

1960'larda ortaya çıkmış olmasına karşın bu kızarmış ve acı biber-sirke sosuna (buffalo sos) bandırılmış hemen hemen her yerde özellikle de barlarda bulabileceğiniz bir atıştırmalıktır. Buffalo soslu tavuk kanadı ilk kez New York, Buffalo'da Anchor Bar'da servis edilmiştir ve o tarihten beri en popüler bar yemeği olarak yer almıştır.

Tater Tots (Kızarmış Patates Topları)

Hepimiz şüphesiz ki kızarmış patatesi (French Fries) çok sevsek de, patatesin Amerikan mutfağına uyarlanmış bu halini muhakkak denemeliyiz. Rendelenmiş patatesin küçük toplar ya da küçük silindirler halinde şekil almasıyla kızartılarak servis edilen bu atıştırmalıklar çıtır bir dokuya sahiptir. Kahvaltı servis eden yerlerde, fast-food zincirlerinde veya lokantalarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir lezzettir.

Hot Dogs (Sosisli)

Hot dogs, geleneksel olarak Amerikalıların baseball ya da Amerikan Futbolu gibi spor müsabakaları öncesinde barbekü eşliğinde en çok tercih ettiği yemeklerden biridir. Alman asıllı Charles Feltman bu yiyeceği ekmek ve Alman sosisi kullanarak ilk çıkaran kişi olsa da, Polonya göçmeni olan Nathan Handwerker, New York'un  Coney Island bölgesindeki küçük bir sosisli standıyla bu yemeği geleneksel bir ikon haline getirmiştir. Farklı bölgelerde servis ediliş şekli farklılık gösterse de  Amerikanın bu geleneksel yemeğinin tadına mutlaka bakılması gerekir.

Apple Pie (Elmalı Turta)

İngilizce terimlere hakim olanlar ‘' As American as apple pie'' (Elmalı kek kadar Amerikalı) terimini duymuştur. En ikonik Amerikan yemeklerinden biri olan elmalı turta aslında Amerika'da, İngiliz ve Hollandalı göçmenler tarafından yapılsa da yıllar içerisinde Amerikan mutfağına yer etmiş ve geleneksel bir yemek haline gelmiştir. Genellikle vanilyalı dondurma eşliğinde servis edilen bu turtayı mutlaka denemelisiniz!

Hamburger

Amerika'da hamburgerin ve cheeseburgerin popüleritesi tartışmasız bir konudur. Amerikan Mutfağına ait en geleneksel yemeği seçecek olsaydık hepimiz hamburgeri seçerdik. Üzerine ekledikleri sosları, peynirleri, yanında gelen atıştırmalıkları ile yüzlerce farklı şekilde servis edilebilen bu yemeği özellikle Amerika seyahatinizde denemekte fayda var.

Amerika'da mutlaka tadına bakılması gereken lezzetleri inceledik. Amerika zengin kültürü, tarihiyle, çeşitli -eğlence merkezleriyle en çok ziyaret edilmek istenen ülkelerden biridir. https://www.tatileksper.com/ adresini ziyaret ederek en uygun Amerika turlarından birini seçip Amerika seyahati hayalinizi gerçeğe çevirebilirsiniz!

(70)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonucu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.