Home Genel Süresi Dolan DOMAİN ne zaman düşer?
Süresi Dolan DOMAİN ne zaman düşer?

Süresi Dolan DOMAİN ne zaman düşer?

40
0

Merhaba arkadaşlar, bu konuyla alakalı sorular öğrencilerimden ve arkadaşlarımdan devamlı geldiğinden bu konuya bir açıklık getirmek ve sizlerin de bu bilgiye sahip olmanız için bir araştırma yaptım.  İnternette yaptığım bu araştırmanın sonucunu aşağıda açıklayacağım. İnşallah bu konu hakkındaki merakınızı gidermiş olacağız.

 

Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir domain üzerindeki sahipliğin kaybolması ve ilgili domainin boşa düşmesi durumunda domain, uzantı politikasına uygun olarak herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydettirilebilir. Ancak, bir domain örneğin, 28.04.2017 tarihinde düşmesi gerekiyorken bir de sorgulattınız ve gördünüz ki -30 gün yazıyor. Peki bu -30 da ne? veya Nasıl olur da bu domain hala alınamaz? diye bir soru sorabilirsiniz. Sakin olun, bir domain düştüğü günün üzerinden 80 gün geçtikten sonra  boşa çıkar. Dolayısıyla buradaki -30 düşüş tarihinden itibaren geçen süreyi göstermektedir. Kısacası domainin tam anlamıyla düşmesi için 50 gün daha vardır, diyebiliriz.

Peki 80 gün beklemeli miyim? diye bir soru sorabilirsiniz. Hayır, tabikide… Düşen domainleri düştüğü anda sizler için kaydeden firmalar bulunmaktadır. Yapılan bu işleme de backoder işlemi denir. Backoder işlemini ise her firma yapmamaktadır. Bu işlemi yapan firmaları reklam olmasın diye açıklamıyorum 🙂 İnternetten araştırıp bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

 

(40)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.