Home Genel Hafriyat Kamyonu ve Çeşitleri
Hafriyat Kamyonu ve Çeşitleri

Hafriyat Kamyonu ve Çeşitleri

328
0

Kamyonlar genel olarak ağır yük taşımada kullanılan bir motorlu araç türü olarak karşınıza çıkar. Geçmişten bugüne ulaşana kadar kamyonlar pek çok taşıma faaliyetinde etkin rol oynamıştır. Gelişen sistemler ve ihtiyaç duyulan iş gücü ile birlikte kamyonlara duyulan ihtiyaçlar değişiklik göstermektedir. İş alanlarının gelişmesi ile birlikte ihtiyaç duyulan kamyon türü ve daha birçok detay dönüşüme uğramıştır.

Başta inşaat sektörü olmak üzere birden farklı alanda kamyonlara ihtiyaç duyulur. Özellikle hafriyat kamyonları inşaat sektöründe pek çok işlemi kolaylaştırması ile geniş bir yer kaplamaktadır. Zaman ve enerji tasarrufu sunan hafriyat kamyonları ile birçok alanda etkin işlemler yapılabilir. Buna bağlı olarak kamyonlara duyulan ihtiyaç ve çeşitlilik daima artmaktadır. Bu noktada ikinci el kamyon çeşitleri en sık rağbet gören araç türlerinin başında yer alır.

Genel olarak kullanım amacı ve alanına göre hafriyat kamyonlar birçok özelliği beraberinde getirir. Hafriyat kamyonu ve çeşitleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Araç üstü damperli kamyonlar:  Bu kamyon türü genellikle hafriyat işlerinde ve yol yapım çalışmalarında en ihtiyaç duyulanlar arasında yer alır. Araç üstü damperli kamyonları çoğunlukla inşaat alanlarında görürsünüz.  Yapı olarak bu kamyon türünün damper uzunlukları 5-6 metre, genişliği ise 2,5 metre şeklindedir.

Dev damperli kamyonlar: Genel olarak dev damperli kamyonlar kaya ve taş gibi ağır malzemelerin taşınması için kullanılan güçlü araçlardır. Yapı olarak dayanıklı ve sağlam olan bu kamyon türünün damper uzunlukları 8-9 metre, genişlikleri ise 3,5 metre civarındadır.

Küvet (havuz) tipi damperli kamyonlar: Günlük kullanımda da geniş yer kaplayan küçük ve çok parçalı malzemelerin taşınmasına yardım eden araçların başında havuz tipi kamyonlar yer alır. Havuz tipi damperli kamyonların uzunlukları 6-8 metre ve  genişlikleri 2,5 metredir.

Kaya tipi damperli kamyonlar: Kaya tipi damperli kamyonlar adından anlaşılacağı üzereçok büyük kaya kütlelerinin ve maden ürünlerinin taşınmasında tercih edilir. Oldukça görkemli ve güçlü olan bu kamyon türü ağırlık ve dayanım bakımından da çok güçlüdür. Yapısal olarak damper uzunluğu 7-8 metre, genişliği ise 2,5 metre civarındadır.

İkinci el kamyonlar ve daha fazlası için https://www.truck1.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

(328)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.