Home Genel Youtube kanalınızı büyütmek İçin en kullanışlı araçlar

Youtube kanalınızı büyütmek İçin en kullanışlı araçlar

107
0

Artık Youtube üzerinden video yayınlamak profesyonel bir meslek halini aldı. Gündelik hayatımızda Youtuber kelimesini daha çok duyar olduk. 

Tabii ki Youtube’un bu kadar çok kullanılmasının sebebi elinde cep telefonu ve interneti olan herkesin ona erişebiliyor olması. Bunu çift taraflı düşünebiliriz. Bu imkanlara sahip olanlar hem izleyici hem de yayıncı olarak Youtube’u kullanabilmektedir. 

Her geçen gün daha fazla kişi Youtube yayınlarına vakit harcıyor ve daha fazla kişi tarafından Youtube takip ediliyor. Bu nedenle de daha fazla kişi Youtuber olmak istiyor. 

Biz de Youtuber olma hayali kuranlar için yardımcı olacak bazı araçları tanıtmak istedik. Dilerseniz başlayalım. 

Movavi Video Editor

Youtube için yayınlanacak videolar elbette elinize kamerayı alıp baştan sona çektiğiniz kayıtlar olmayacaktır. Tabii ki dilerseniz bu tip kayıtları yayınlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde yayınlanan video kayıtları insanların çok da ilgisini çekmeyecektir. 

Dolayısıyla Youtube’da yapacağınız video yayınları için elinizdeki kayıtları düzenleyebileceğiniz bir video düzenleyici programa ihtiyacınız olacaktır. Bizim bu video düzenleme için önereceğimiz program Movavi Video Editor olacaktır. 

Movavi’nin en büyük artısı video düzenlemeyi hiç bilmeyen kişilerin de yapabilmesine imkan tanıması. Bu sayede çektiğiniz görüntüleri pratik bir şekilde kesip biçebilir; Movavi’nin kendi bünyesinde yer alan hazır müzikleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede özellikle Youtuberlar’ın müzik kullanımı noktasında büyük problem yaşadıkları telif konusu açısından da rahat etmiş olursunuz. 

TubeBuddy

Adından da anlaşılacağı üzere sadece Youtube için geliştirilmiş özel bir uygulamadır. Youtube üzerine çalışanlara içerdiği eşsiz özellikler ile büyük kolaylık sağlamaktadır. 

TubeBuddy ile videolarınızın performansını kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Üstelik tarayıcı eklentisi de gerçekten muazzam bir şekilde çalışıyor. Chrome’a eklediğiniz bu eklenti sayesinde videolarınızı tek bir yerden her yönüyle yönetmeniz TubeBuddy ile mümkün olmaktadır. 

TubeBuddy aracılığıyla Youtube performansınıza ilişkin hiçbir yerden erişemeyeceğiniz detaylı bilgileri görebilirsiniz. Bu bilgiler arasında detaylı rakip analizi TubeBuddy’i bambaşka bir noktaya taşıyor. Bu detaylı rakip analizi sayesinde rakiplerinizin videolarını yukarı taşımak için yaptığı şeyleri detaylı olarak görebiliyorsunuz. 

Ayrıca yine TubeBuddy ile videolarınızın detaylı tüm istatistiklerini, Youtube’da belli kelimelerdeki arama sıralamanızı ve görüntülenme sürelerinizi tüm detaylarıyla görebilir ve takip edebilirsiniz. 

TubeBuddy ile yapabileceğiniz bir diğer analiz ise arama terimleridir. Bu sayede sizin yayın yaptığınız alanda en çok aranan terimleri görebilir, bölgesel olarak ulaşabileceğiniz kitleyi analiz edebilirsiniz. 

Kısacası tüm özellikleriyle Youtuber olmak isteyenlerin başucu programı olarak TubeBuddy’i önerebiliriz. 

Epidemic Sound

Youtube için içerik üretenlerin zorluk yaşadıkları en önemli noktalardan biri de videolarına ekleyecekleri müzikleri bulmaktır. İşte Epidemic Sound bu noktada devreye giren oldukça gelişmiş bir araçtır. 

Videolarınızda kullanmak isteyebileceğiniz müzik ve özellikle ses efektlerinin onlarca farklı kütüphanesi Epidemic Sound aracılığıyla hazır bir şekilde kullanılmak üzere sunulmuştur. 

Ayrıca Youtuberlar için en büyük problemlerden biri olan müzik ve ses telif hakkı sorunlarını da Epidemic Sound ile çözebilirsiniz. Zira Epidemic Sound üzerinden sunulan bütün ses dosyalarının telifleri alınmıştır. Dolayısıyla Epidemic Sound üzerinde sizin Youtube kanalınız beyaz listede yer alırsa telif ve lisans konuları nedeniyle başınız ağrımamış olacaktır. 

REV

Sosyal medya platformlarında yayınlanacak video içeriklerin o an için ses açma imkanı olmayanlar ya da engelli olanlar için altyazı seçeneği ile sunulması oldukça önemlidir. Bu konuda yapılan araştırmalar da altyazı eklenmiş olan videoların altyazısı olmayan videolara göre daha çok izlendiğini göstermektedir. 

İşte REV, Youtube videolarınıza istediğiniz şekilde altyazı eklemenizi oldukça pratik olarak halleden bir programdır. 

REV’in eşsiz sistemi videolarınızdaki sesleri yazıya çevirerek otomatik olarak videoya altyazı ekler. Sizin yapmanız gereken tek şey ise Youtube kanalınıza yeni videoyu eklemek. REV’i kullandığınız müddetçe videonuzun altyazısını dert etmeniz gerekmeyecek. Üstelik REV’in Türkçe dil desteği de mevcut ve oldukça yeterli. 

Pad Planit

Youtube’u tablet ya da İpad üzerinden kullanan bir kullanıcı iseniz içerik planlamasını yapma şekliniz Pad Planit ile tamamen değişecektir. Planit video planlayıcısı ile Youtube yükleme planlarınızı takip etmek, planınıza ne kadar sadık olduğunuzu izlemek ve gerekli takip işlemlerini sürdürmek için takip listeleri oluşturmak oldukça kolay olacaktır. Ayrıca programın sezgisel ara yüzü sizi bu noktada oldukça başarılı bir şekilde yönlendirecektir. Bu sayede kanalınızın tablet ya da İpad üzerinden takibini kolayca yapabilecek ve bu cihazlar üzerinden de kısa sürede büyümenizi sağlayacak içerikler üretebileceksiniz. 

(107)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.