Home Genel İnternetten halledilebilecek işlerde gerçekten sınır yok. Bunu hizmet sektöründe bile yapabiliriz.
İnternetten halledilebilecek işlerde gerçekten sınır yok. Bunu hizmet sektöründe bile yapabiliriz.

İnternetten halledilebilecek işlerde gerçekten sınır yok. Bunu hizmet sektöründe bile yapabiliriz.

121
0

Bugün neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı internet üzerinden karşılıyoruz. Artık hiç kimseyi fatura ödemek için bir fatura merkezine giderken görmezsiniz ya da basit bir bankacılık işini halletmek için bankaya giden insan kalmadı denebilir. Bunların hepsi dijital dönüşüm ve internet altyapılarının gelişimi sayesinde oldu.

Bu gelişime ayak uyduran bir büyük sektör var ki özellikle COVID – 19 pandemisi ile birlikte yaşadıkları zararı telafi etmek için çalışıyor. Mahalle aralarında çalışan küçük esnaf olarak nitelendirilebilecek elektrikçi, tesisatçı gibi iş grupları.

İşte bunlara internetin kapılarını açan bir uygulama Wilio, bugünkü konuğumuz.

wilio.com.tr adresinde hizmet vermekte olan Wilio üzerinden farklı kategorilerde hizmet veren ustalara ulaşabilirsiniz. Üstelik hem mobil uygulama hem de internet sitesi üzerinden ustalar ile kolayca iletişim kurulabiliyor.

Wilio’yu biz de denedik.

Wilio’yu biz de denemek istedik. Denememizi sitenin mobil uygulamasının kalitesini ölçme amacıyla mobilden gerçekleştirdik.

Wilio mobil uygulamasının hem Android hem de iOS versiyonları var. Bu versiyonları telefonunuzun cinsine göre indirip anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra elbette bir hesap açmanız gerekecek. Bu hesapla uygulamaya kaydolduktan sonra iki farklı şekilde usta bulabiliyorsunuz. Ya işinize ilişkin siz ilan açacaksınız ya da kendi müsaitlik durumunu belirten ustaların açmış oldukları ilanlara başvuracaksınız.

Nitekim biz yapılacak iş ile ilgili ilan açmayı uygun gördük. Açtığımız ilanda evin boyama ve badanası ile ilgiliydi.

Wilio’da ilan açarken nelere dikkat edilmelidir sorusuna uygulama cevap veriyor. Ancak bizim kendi deneyimlerimize göre ilan açarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ilanın mümkün olduğunca detaylı bir şekilde verilmesi.

Bizim ilanımız için boya yapılacak yerin tüm açılardan fotoğraflarının çekilmesi önemli bir püf noktasıydı. Nitekim biz de bunu yaptık.

Usta, ilanımıza 7 dakika gibi kısa bir süre içerisinde döndü. Tabii bunda uygulama üzerinden konumumuzu paylaşmamızın da etkisi oldu. Nitekim konumunuzu paylaşırsanız size yakın olan ustalar, uygulamanın kodları gereği size yönlendirilir. Bu şekilde daha kısa sürede bir usta bulabilirsiniz.

Bizim için de öyle oldu. Konumumuzu açık tutarak hızlıca bize en yakın ustaya ulaştık. Daha doğrusu o bize ulaştı.

Wilio’dan tanıştığımız usta bize ilandan edinemediği detaylara dair sorular sordu. Onun için de önemli olan işe gelmeden önce bir sürpriz ile karşılaşmak istememesi şüphesiz. Zira biz de eve gelecek ustanın evde bir sürpriz ile karşılaşmasını istemedik.

Sonuç olarak ustamız eve badana için geldiğinde daha önceden konuştuğumuz şekilde gelerek işi hızlıca bitirmiş oldu. Bu da bizim için oldukça pratik bir badana deneyimi oldu diyebiliriz.

Wilio’nun kullanıcılarına sunduğu en büyük kolaylık pratikliği. Wilio’ya wilio.com.tr adresinden erişen tüm kullanıcılar bu site ve uygulama ile yaptırılan işlerin çok kolay halledildiğini söylüyor.

Wilio hakkında bilinmesi gerekenler

Wilio, Türkiye pazarına açılmadan önce Avrupa Birliği’nde çalışmaya başlamış bir firmadır. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Slovakya’da faaliyetlerine başlayan Wilio, Slovakya’da yoğun bir ilgi görmüştür.

Gördüğü bu yoğun ilgi ile birlikte kendini ciddi manada geliştirmiştir. Farklı Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyete geçtikten sonra en son pazarı olarak Türkiye’ye yatırım yapmış ve Türkiye’de hizmet vermeye başlamıştır.

Sitede halihazırda kaç ustanın hizmet verdiği ve bunların kaç tanesinin müsait olduğu gibi farklı bilgiler bulabilirsiniz.

Bununla birlikte Wilio’da verilen hizmetlerin neler olduğunuysa şu şekilde belirtelim:

 • Anahtar Teslim İnşaat
 • Ev İnşaatı
 • Taban Plakası, Bina Temelleri
 • Çitler ve Kapılar
 • Mutfak Dolapları İmalatı
 • Alçıpan, Alçıpan Montajı
 • Marangoz
 • Doğalgaz Tesisatçısı
 • Elektrikçi
 • Temizlik Hizmetleri
 • Tesisatçı
 • Boyama, Boyacı
 • Duvar Ustası
 • Tadilat ve Yeniden Yapılandırma
 • Bahçe, Bahçıvan
 • Tamirci, Çatıcı

Wilio’daki en büyük avantajlardan biri ustaların daha önce değerlendirilmiş olması. Daha önce Wilio üyelerinden herhangi birine iş yapan ve proje bitiren usta, işi yaptığı kişi tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme neticesinde verilen puan, diğer kullanıcılar tarafından görülebilir. Bu nedenle de işini kötü yapan bir ustanın puanı sitede bulunduğu süre zarfında yer alacağı için sanırız ki hiçbir ustanın bu riske girmek istemeyeceğini düşünüyoruz. Nitekim başarısız proje sayısı belli bir değeri aşan usta da Wilio tarafından men edilmektedir.

Bu nedenle özellikle kullanıcı odaklı bu geri bildirim sistemini Wilio’daki en heyecan verici şeylerden biri olarak bulduğumuzu söyleyelim.

Wilio’ya üye olan kullanıcıların hiçbirinden herhangi bir ücret talep edilmez. Bu tip ücret konuları hizmet sağlayıcılar ile Wilio arasında görüşülerek halledilir.

Fiyatı da tamamen usta ile hizmeti edinecek olan kişi birlikte belirler. Wilio’nun fiyat belirleme işleminde herhangi bir dahli söz konusu olmayacaktır.

Wilio’nun işinize yönelik detaylı ve fotoğraflı bir ilan hazırlamanız halinde tüm projelerin %70’i gibi ciddi bir oran için ilk 5 dakika içinde iş teklifinin geleceğine dair bir çalışması bulunuyor. Nitekim, düzgün hazırlanmış teklifler için bu durum geçerlidir diyebiliriz.

Kısacası Wilio üzerinden kolayca tamirat işlerinizi halledebilirsiniz. Gerekmesi halinde Wilio’dan sıfırdan ev bile yaptırabilirsiniz.

Yeter ki internet bağlantınız olsun.

(121)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.