Home Genel Facebook Video Virüsünü Temizleme Yöntemi
Facebook Video Virüsünü Temizleme Yöntemi

Facebook Video Virüsünü Temizleme Yöntemi

31
16

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi internet kullanıcılarındaki artış, her eve bilgisayarın girmesiyle arttığı gibi artık evlerde 1 değil 2 adet bilgisayar olmaya başladı. Tabi sorunlarda bununla doğru orantılı şekilde artıyor. Bununla birlikte, insanlarda sıkıntılarını bir şekilde dile getiriyorlar. Bazı öğrencilerim facebook virüsü mağduru  olmuş; ” Hocam  Facebook virüsünü temizlemek için ne yapabiliriz? gibi sorular soruyorlar. Bizde bununla ilgili yazmaya karar verdik. İnşallah bu virüsle karşılaşan arkadaşlar için yararlı bir makale olur. 

Adobe Playersds virüsü nasıl bulaşıyor?

Bu virüsün asıl adı yukarıda bahsettiğimiz şekliyle Adobe Playersds virüsü’dür. Arkadaşlarınızdan birisi slayt gösterisi olarak adlandırdığı bir videoyu profilinde paylaşıyor. Slayt gösterisinin başlığı ise “Arkadaşlar  Videomu İzlermisiniz, Yorumda Atın Lütfen  ”  “Arkadaşlar Videomu İzleyip Beğenir misiniz Seviyorum Hepinizi ”,”İzleyin bence süper oldu” şeklinde sahte bir yazı ile kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışan virüs, bu şekilde kullanıcılar arasında yayılıyor ve yukarıdaki gibi başlıklar oluşuyor.

tarayıcısı üzerinden çalışan bu  virüs, web tarayıcınızın kontrolünü bir eklenti vasıtası ile ele geçirerek Facebook hesabınızı kontrol altına alıyor. Kullanıcılar, Facebook hesaplarını her açtığında bir müzik ile karşılaşıyor.

Söz konusu zararlı yazılımdan kurtulmak isteyen kullanıcılar şu adımları izlemesi gerekiyor.

 1. Başlat > Çalıştır’a giriyorsunuz.
 2. Buraya “regedit” yazıyorsunuz.
 3. Açılan kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > yolunu takip ediyorsunuz.( Eğer bu satır  yoksa HKEY_LOCAL_MACHİNE > SOFTWARE >Google > > … ‘da olabilir.)
 4. Buradaki “eagmciolnojfofmggkffclbonhleeank” gibi karmaşık harflerden oluşan satırların hepsini siliyorsunuz.
 5. Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra büyük ihtimal sorununuz düzelmiş olacak.

Eğer bu yolla çözülmüyorsa bilgisayarınızda farklı sorunlar olabilir. Ama çözülecektir. Diğer bir yöntem ise nette bulduğum bir yöntemdir. Onuda deneyebilirsiniz.

C:/Documents and Settings/KULLANICI ADINIZ/Local Settings/Application Data/Google//User Data/Default/Extensions

Win 7 için 

C:/Users/Bilgisayar/AppData/Local/Google//User Data/Default/Extensions) yolunu takip edin. Buradaki Extensions klasörünün içerisindeki dosyalar ’a eklediğiniz eklentileri ifade eder. Yani oradaki dosyalar reklam engelleyicisi Ad Block da olabilir, Chrome’a eklediğiniz bir tema da.

Tavsiyemiz Chrome’yi kapatın. Extensions klasörü içerisindeki dosyaları masaüstünde yedekleyin. Yani oradaki dosyaları kopyalayıp masaüstünde bir klasöre yapıştırın. (Yedeğini alın) Daha sonra bu klasör içerisindeki “sfasfadsxax” isimli klasörleri silin. Daha sonra bakın bakalım Chrome u çalıştırabilirsiniz.

YİNEDE SORUN DEVAM EDİYORSA İnternette bulduğum Yusuf Uçar arkadaşımızı videosuyla işinizi halledebilirsiniz.

Facebook Virüsünün Silinmesiyle alakalı geniş Videolu

(31)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum(16)

 1. Virüsten lurtulma birçok yerde yazıyor ama. hepsini denedim sonuç 0.
  ama senin anlattıklarını yapınca çok şükür virüs belasından kurtuldum.

 2. advanced systemcare bu programı yükleyin otomatik gidiyor zaten hem güvenlide tam indirden indire bilirsiniz teşekkürler 🙂 bende sorun çözüldü iş. sizdede çözülür 🙂

 3. ya policies e kadar geliyorum google ve chromeyi göremiyorum acil yardımcı olabilecek biri varmı

 4. HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > yolunu takip edemiyorum çünkü policies den sonra google ve chrome adlı bişe açılmıyor ayrıyeten google diye var ondada chrome yok anlayamadım ne yapmam lazım dier yollarıda yapamadım ..

  1. Aylin hanım, yukarıda birçok yöntemden bahsettim. Bir tanesini yapmanız kafi. regedit ile olmuyorsa diğer işlemi yapın yani
   C:/Users/Bilgisayar/AppData/Local/Google/Chrome/User Data/Default/Extensions

   klasörünün içeriğini temizleyin. Yukarıda tam anlamıyla anlatılmaktadır.

 5. HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies den sonra Google yi Chrome yi bulamayanlar; O sayfada iken yukarda Düzen’e tıkla, Bul’u tıkla, chrome yaz, 4 kutuyu da işaretle ve Sonrakini Bul’u tıkla 1 dk kadar bekle. Chrome klasörü önüne gelecek..

 6. arkadaşlar regedit ten yaptıgımda karmaşık yazılı çıkmıyor. c:\kullanıcılar yolunu izlediğimde ise extensions ta var ama masaüstüne kopyalanmıyor. C:\ den siliyorum tekrar açıyorum bilgisayarı yine çıkıyor 🙁 yardımcı olursanız çok sevinirim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sonucu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.