Home Genel Çocukların Bağışıklığını Güçlendirmek İçin Özel Tarifler
Çocukların Bağışıklığını Güçlendirmek İçin Özel Tarifler

Çocukların Bağışıklığını Güçlendirmek İçin Özel Tarifler

91
0

Değişen hava şartlarına uyum göstermeye çalışırken yorgun düşebiliriz ve bağışıklığımız düşebilir. Özellikle yaz sıcaklarında terleyip klima altına geçmek nezle olmamıza sebep olabilir. Kış aylarında artış gösteren soğuk algınlığı ile baş etmenin en rahat yolu bağışıklığı güçlü tutmaktır. Ancak, çocuklarınızın bağışıklığını güçlendirmek kendinizinkinden daha zor olabilir. Çoğu çocuk sebze yemeklerinden çok fast food yemeklerine ilgi duyduğu için bağışıklık sistemleri normal bir bireye göre daha zayıf olur. Fakat, evde hazırlayacağınız özel tarifler ile hem çocuğunuzun seveceği bir şey hazırlayabilir hem de çocuğunuzun bağışıklığını güçlü tutabilirsiniz. Tabii aldığı besinlerin yanında bazı önlemler ile bağışıklık sisteminin zayıflamasının önüne geçebilirsiniz.

Çocukların Bağışıklığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Bağışıklığı güçlü tutmanın en önemli püf noktası temizliktir. Çocukları okulda, parkta bulunan virüslerden korumak için yapacağınız ilk şey çocuklarınızı el temizliği konusunda bilinçlendirmeniz olacaktır.

Virüsler yüksek ısılı ortamlarda barınamaz bu yüzden çocuklarınızı giydirmeden önce kıyafetlerinin temizliği ve ütülü olması mikroplar açısından oldukça etkili olacaktır.

Bunların yanında çocuğunuz fast food yemeklerine düşkünse, çocuğunuzla birlikte evde eğlenceli yemekler hazırlayabilir, fast food alışkanlığını yok edebilirsiniz. Bağışıklığı güçlendirmek için evde hazırladığınız karışımlar ile doğal yolla çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmesine destek sağlayabilirsiniz.

Bağışıklık Güçlendiren Doğal Karışımlar

Pekmez; Bağışıklığı güçlendiren yegâne besinler arasında yer almaktadır. Bağışıklığı yükselttiği gibi kansızlığı da azaltan besinler arasındadır. Pekmezi sade bir şekilde yedirmek yerine tahin-pekmez karışımı ile lezzetli hale getirebilir veya bol C vitaminli kivi ile yedirebilirsiniz.

Muzlu Ballı Süt; Ilık sütü muz püresi ve bal ile karıştırarak hem lezzetli hem de bağışıklık destekleyici besin olarak akşamları yatmadan önce çocuğunuza içirebilirsiniz.

Yoğurtlu Zencefil; Zencefil ve zerdeçal çok sevilmeyen baharatlar olsa da özellikle geçiş dönemlerinde tam bir kurtarıcı olmaktadır. Yoğurt ile karıştırıldığı zaman tüketilmesi daha rahat olacaktır. Eğer ki çocuğunuzun seveceği şekilde hazırlamak isterseniz içerisine çocuğunuzun sevdiği meyveleri dilimleyebilir, yemesini kolaylaştırabilirsiniz.

Balık; Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan balık haftada en az 2 kez tüketilmesi gereken besin grubundadır. Klasik balıkların yanı sıra çocuklarınızın seveceği ton balıklı sandviçler hazırlayabilirsiniz.

Meyveli Kefir; Her gün bir bardak kefir tüketimi bağışıklığı güçlendirmek açısından oldukça etkilidir. Çocuklarınızın tüketebilmesi için içerisine çilek, kivi, muz veya elma püresi ekleyerek içimi keyifli hale getirebilirsiniz.

Zencefil; Zencefilin tüketimi zor olduğu için çocuklarınız için keklere kurabiyelere katabilir. Çocuklarınız için keyifli atıştırmalıklar haline getirebilirsiniz.

Besinlerin yanı sıra bağışıklığa destek beta glukan, C vitamini, propolis, çinko içerikli özel takviyeler ile çocuklarınızın bağışıklığınızı koruyabilir ve güçlendirebilirsiniz. Etkin içeriği ile aradığınız birçok ürünü bir arada görmek için https://www.orzax.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

(91)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.