Home Tanıtım Hırsızlıkların Artması Sonucu İhtiyaç Duyulan Alarm Sistemleri
Hırsızlıkların Artması Sonucu İhtiyaç Duyulan Alarm Sistemleri

Hırsızlıkların Artması Sonucu İhtiyaç Duyulan Alarm Sistemleri

24
0

Merhaba arkadaşlar, bu makalenin içeriği  “Alarm Sistemleri Hırsızlığı Nasıl Engeller.” ile ilgili olacaktır. Zaten başlıktan da az çok içeriği anlamışsınızdır, değil mi?

Geçenlerde televizyonda, ev, iş­ye­rini ve vatandaşları he­def alan hır­sız­lık olay­la­rının son 4 yıl­da yüz­de 63 ora­nın­da arttığını açıkladılar. Yani, vâkalar o kadar arttı ki, artık hırsızlar evlere bir kere bile girmiyor diyebiliriz. Defalarca aynı eve girdiklerini bile kendi  sosyal çevremden öğreniyorum. Peki, bu durumlarda evimizi, iş yerimizi veya kendimizi nasıl güvende hissedeceğiz?

Aslında,”güvende hissetme hali” eskilerden beri hayatımızın bir olgusu… Kısacası insanoğlunun var oluşundan beri takındığı vazgeçilmez bir olgu diyebiliriz. İnsanoğlu, bu güvenli olma halini daha da iyileştirmek için, teknolojiyi de kullanarak değişik materyaller aramaya veya bu durumla ilgili denemeler yapmaya itmiştir. Yani, eskiden kapılar için tek bir kilit kullanılırken, şimdi kapılar için çoklu kilit ve elektronik çipler kullanılmaya başladı bile. Geldiğimiz noktada teknolojik gelişmelerin hayatımızı daha güvenli bir hale getirdiği kuşkusuz.

Tabi teknolojik gelişmelerin güvenliğimizi artırdığı tam anlamıyla söyleyemeyiz. Çünkü,  hırsız profili de bu teknolojik gelişmelerden nasibini alıyor 🙂 değil mi? Yani teknoloji geliştikçe hırsızın da çalma teknolojisi gelişiyor demeye çalışıyorum.

Peki sahip olduklarımızı hırsızlardan nasıl koruyacağız? Asıl kendimize sormamız gereken soru bu olmalı bence… Öncelikle hırsız, çalınabilecek mal değeri yüksek yerleri seçer, değil mi? Yaptığı işin üstlendiği riske değmesini, en az zahmetle ve en düşük riskle, en yüksek getiriyi getirecek yere girmeyi tercih eder. Bu durumda hırsızın içeriye girmesi zorlaştırılmalıdır. Bunun için çelik kapı, çift kilit, demir parmaklık, panjur, karanlık noktaları aydınlatmak, köpek beslemek gibi pasif koruma önlemlerini kullanabiliriz. Bu saydıklarımız hırsızın içeri girme süresini uzatır. Fakat hırsız zorda olsa bu engelleri aşabilir diyebiliriz. Bu engelleri teknolojiyi de kullanarak yeterince artırdığımızda istenilen düzeye çekebileceğimizi düşünüyorum. Peki, bu teknolojik hırsız güvenlik sistemleri  neler olabilir?

Birinci sıraya hırsız alarm sistemlerini koyabiliriz. Bu alarm sistemleri sayesinde sadece hırsızlık, soygun değil, yangın,su baskını gibi risk oluşturan şeylerden de yeterince korunabileceksiniz. Bu alarm sistemleri, telefon hattı üzerinden merkezdeki alıcılara adresli olarak bilgi gönderilmesi esasına göre çalışır. Yani siz evde olmasanız bile sizin yerinize evinizi koruyan bir haber alma merkeziniz olacak. Yukarıda saydığımız gibi hırsızlığın dışında su baskını, yangın gibi, ev veya iş yerinizi bahsedilen risk durumlarından da  koruyabileceksiniz. Ne kadar güzel değil mi? Güvenliğinizi daha da artıracak bu yöntemle hırsızlar artık evinizin yanından bile geçemeyecek…

Varsın herkes hırsız olsun diyesim var:)… Çünkü, siz güvendesiniz….

Ömer BOZALAN

(24)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.