Home Püf Noktalar Laptop Pilinin (Bataryanın) Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır
Laptop Pilinin (Bataryanın) Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır

Laptop Pilinin (Bataryanın) Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır

22
2

Aşağıdaki makalede laptop bataryalarının ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz şeyleri anlattık. Umarım ilgilenir ve aşağıdaki maddelere uyarsınız.

1. Yeni alınan bataryanın ilk şarjı çok önemlidir. Bataryayı bilgisayara takıp cihaz kapalı halde iken 6 – 7 saat civarı şarjda bırakın. Bataryayı %10 olana kadar kullanıp tekrar %100 oluncaya kadar şarj edin. Bu işlemi 1-2 kez tekrarlayın. Bataryanız hem şimdi hem de gelecek için verimli hale gelecektir.

2. Pil seviyesini %10' un altına düşürmemeye çalışın. Ayarlardan kritik şarj seviyesi ayarını düzenleyip uyarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. (Çok Önemli)

3. Diyelim sarj aletiniz bozuldu. Bilgisayar batarya üzerinde yazan Volt ve Amper değerlerine uygun adaptörler ile şarj edileceğini unutmayın ve ona göre adaptör alın. Hızlı sarj işlemlerinden kesinlikle kaçının.

4. Pili sürekli canlı tutun. Bir köşede beklemesin. Pilinizi haftada en az bir defa tam olarak doldurun ve boşaltın. Uzun süre bu işlem yapılmazsa batarya enerji depolama yeteneğini kaybeder.

iyi çalışmalar.

(22)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum(2)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.