Home Tanıtım İngilizce Eğitiminde Kaliteli Sistem
İngilizce Eğitiminde Kaliteli Sistem

İngilizce Eğitiminde Kaliteli Sistem

24
0

İngilizce bir dünya dili olarak ticari, sosyal, eğitim gibi alanlarda ülkeler arasında iletişim için kullanılmaktadır. Amerika başta olmakta Avustralya, İngiltere, İrlanda, Yeni Zellanda gibi ülkelerin ana dili olmakta aynı zamanda pek çok ülkede de ikinci dil olarak okullarında okutulmaktadır. İngilizce aynı zamanda tüm dünya insanının ortak olarak konuştuğu ilk küresel dil olma özelliğini de barındırmaktadır. Uluslar arası pek çok faaliyetler göz önüne alındığında İngilizcenin bir diploması dili olarak ta benimsendiği görülmektedir. Özellikle ikinci dünya savaşı sonrasında Amerika’nın ekonomik ve küresel etkisi sayesinde de pek çok ülkenin ikinci dil olarak tercih etme sebebi olmuştur. İngilizce eğitim bu açıdan her birey için her anlamda çok önemlidir. Genellikle iş yaşantısında iyi bir kariyer sahibi olabilmek için kullanılan İngilizce aslında bilim ve teknoloji alanında da pek çok ülkenin otak dilidir. Ortak olarak bu dilin kullanılmasının sağladığı faydalar arasında farklı alanlardaki gelişmelerin çok daha iyi anlaşılması ve takip edilmesi olarak ta değerlendirilebilir.

Eğitim alırken de dikkat edilmesi gereken ayrıntı, pratik alanında süreklilik sağlanmasıdır. Öğrenilen her temel bilginin pratik alanda bir karşılığı olması gereklidir. Bu nedenle temel konulardan başlanmak üzere öğrenilen her konu pratik cümlelerle zihinlerde çok daha sağlam bir şekilde yer edecektir. Temel konu başlıkları öğrenilirken bazı kalıp kullanımların öğrenilmesi gereklidir. İngilizce kelime hazinesi istenilen kıvama geldikten sonra cümle yapısı öğrenilerek İngilizce Gramer konularına geçiş yapılabilecek seviyeye gelinmiştir. Simple Present tense dilimizde de karşılığı bulunan geniş zaman anlamındadır. Olumlu cümle kullanımlarında özne sonrasında esas fiil kullanılır ve fiiller –s takısı alır. Yardımcı fiiller olumsuz cümle kurulumlarında ortaya çıkar ve fiillerdeki –s takısı kalkar. Yardımcı fiil kullanımlarında ise do ve does bulunmakta; He, she, ıt özneleri bulunan cümlelere does yardımcı fiili diğerlerine ise do yardımcı fiili kullanılacaktır. Present Continuous tense ise cümle içerisindeki anlama şimdiki zaman anlamı katmaktadır. Bu başlık altındaki cümle yapısı ise özne sonrasında yardımcı fiil, sonrasında fiil ve ek olarak –ing takısı bulunacaktır.

Simple Past Tense ise cümle içerisinde geçmiş zamanlı olaylar ifade edilirken kullanılır. Fiil ikinci halde bulunmakta ve yardımcı fiili olarak ta did karşımıza çıkmaktadır. Olumsuz kullanımlarda fiiller birinci hale geri döner. Yardımcı fiilde tıpkı geniş zamanda olduğu gibi sadece soru cümlelerinde ve olumsuz cümlelerde ortaya çıkar. Simple Future Tense ise gelecek zaman olarak geçmekte ancak burada bahsi geçen kullanım anında ortaya çıkmış ya da planlanmış fiil oluşumlarında kullanılacaktır. Yardımcı fiil olarak will kullanılmakta ve olumlu, olumsuz, soru, olumsuz soru tüm cümle kalıplarında kullanılmaktadır. Present Perfect Tense ile ise Türkçemizde normal karşılığı bulunmaktadır. Bu açıdan bu tür zaman kullanımları için örnekler üzerinden konunun anlaşılması çok daha pratik olacaktır.

(24)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.