Home Tanıtım SEO Çalışmaları İle Maliyetlerinizi Azaltın
SEO Çalışmaları İle Maliyetlerinizi Azaltın

SEO Çalışmaları İle Maliyetlerinizi Azaltın

30
0

SEO, Search Engine Optimization’un kısaltmış hali olan ve Türkçe’de de arama motoru optimizasyonu olarak biilinen bir terimdir. Ülkemizde SEO tekniği, Google arama motorunda birinci sayfaya çıkabilmek ve her an bu arama motorunda yükselişte olmak gibi amaçlar ile tercih edilmektedir. Elbette Google’ın ilk sıralarında olmak günümüzde son derece önemli ve getirili bir iştir ancak yine de her şey değildir.

Yapılan araştırmalara göre bütün tıklamaların sadece % 36’sı ilk sayfa birinci sıradaki web sayfasına gitmektedir. Geri kalan tüm tıklamalar ise diğer sıralamalarda yer alan web sayfalarınca paylaşılmaktadır. SEO danışmanlık firmalarının seo taktikleri sayesinde sektör ve rakip analizi yapılacağı için web siteler olması gerektiği en doğru yeri belirleyebilecek ve bu şekilde gereksiz maliyet ve zaman harcamalarının da önüne geçebilecektir.

Maliyetleri düşürecek SEO danışmanlığı hizmetleri nasıl gerçekleşir?

SEO hizmetlerinin uzman kişilerce web sitelere sunulması SEO danışmanlığı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. SEO danışmanlığı hususunda yapılan tüm işlemler müşterinin istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak gerçekleşmekte ve atılan her adım, yapılan her faaliyet de raporlanmaktadır. Bu şekilde hizmet alan kişiler hizmetlerini adım adım takip ederek hangi işlemin yapıldığını ve hangi işlemin ne kadar yarar sağladığını görebilmektedir.

Yapılan SEO çalışmalarında öncelikle mevcut durum analizi yapılmaktadır. Bu sayede web sayfasının hem site içi hem de site dışı analizi ortaya dökülmekte ve hatalı ya da doğru kısımlar incelenebilmektedir. Sonrasında yapılan işlem ise sektör analizidir. Bu işlemde sektör titiz bir şekilde incelenir ve yapılan bu incelemeler ile birlikte sektörün eksiklikleri, ihtiyaçları ve değer katılabileceği noktalar tespit edilerek müşterilere bildirilir.

Sektör analizi, rakip analizi ile birleştirilerek strateji açısından uygulanacak önemli bilgileri açığa çıkarır. Rakip analizinde ise arama motorlarında yer alan rakipler tüm detayları ile incelenir ve rakiplerin önüne geçmek için uygulanması gereken stratejiler saptanır. Bu stratejiler planlama aşamasında değerlendirilir ve planlar hazırlanır. Planlama süreci en önemli süreçtir.

Planlamadan sonra site içi SEO çalışmaları, site dışı SEO çalışmaları ve SEO gözden geçirme işlemleri yapılır. Bu çalışmalar sayesinde hatalar ayıklanır ve yakalanan hatalar değerlendirilerek çözülür. Son olarak da ölçümleme işlemine geçilir ve bu kısımda başarı sayısal olarak raporlanır. Tüm bu adımlar SEO çalışmalarının temelini oluşturur demek yanlış olmayacaktır. Bu adımlar en doğru şekilde yapıldığı takdirde sitenin başarısı kaçınılmaz olacak ve dolayısıyla da maliyetlerin düşürülmesi sağlanacaktır.

Google son zamanlarda çıkardığı penguin, possum, hummingbird gibi algoritmalar ile günümüzde SEO çalışmalarının ne kadar zor ve önemli olduğunu bize göstermektedir. Web sitelerin gelişimi için büyük önem ifade eden SEO çalışmaları her anlamda kullanıcılara büyük avantaj sağlamaktadır. Maliyetleri düşürmesi nedeni ile de bu çalışmalar kullanıcılara daha fazla kazandıracaktır. Ancak elbette bu hizmetlerin profesyonel ellerden alınması gerektiği de mutlaka bilinmelidir.

 

(30)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.