Home Seo GOOGLE’DAN YEPYENİ BİR ALGORİTMA DAHA!
GOOGLE’DAN YEPYENİ BİR ALGORİTMA DAHA!

GOOGLE’DAN YEPYENİ BİR ALGORİTMA DAHA!

42
0

Google, yeni ve kullanışlı pratik bilgileri, kullanıcılara daha kaliteli bir şekilde ulaştırabilmek için yeni bir algoritmayı devreye sokuyor! Örneğin; Featured Snippets alanları bu yeni algoritmadan etkilenecektir diyebiliriz.

Fakat, algoritmanın odağı “yeni bilgiler” olsa da, Featured Snippets alanlarında öne çıkmak için eski optimizasyonlarınızı değiştirmek zorunda değilsiniz. Bu yeni algoritma, taze bilginin peşinden koşan aramalarla (kullanıcılarla) ilgili!

SEO’nun aslında asıl amacı, kullanıcılara kaliteli ve yararlı bilgiler sunabilmektir. Unutmamak gerekir ki kullanıcı dostu bir web sitesi aynı zamanda arama motoru dostudur.”

Kaynak: https://www.seocu.com/nedir  

Google’dan Pandu Nayak, yeni bir algoritmayı devreye soktuklarını resmi olarak açıklamış bulunuyor! Kendi ifadesinde, tıpkı yukarıda da belirttiğimiz gibi şunları söylemiş:

“Yeni bir algoritmayı şu an devreye soktuk. Bu yeni “arama algoritması” Featured Snippets alanlarındaki bilgilere; daha taze, yeni ve tutarlı bilgiler niteliği kazandıracak. Tabii ki bu, kullanıcı böyle bir talepte bulunduğu zaman geçerli olacak.”

Google, arama yapan kullanıcılara en iyi sonucu vermek açısından, bilgilerin ve aramaların arasındaki tutarlılığa tabii ki dikkat ediyor. Yeni güncelleme ile birlikte bilgilerin “yeni bilgiler” olmasına ayrı bir önem verilmiş oluyor.

Tabii ki, bilgilerin işe yarayan faydalı bilgiler olması gerektiğini de hatırlatmamızda fayda var.

Google’ın yeni algoritmasında yeni bilgi ne anlama geliyor?

Google, kafaların karışmaması için bazı örnekler vermiş. Örneğin; 2019 yılı için tatil günlerini Google’a sorduğunuzu düşünelim. Güncelleme öncesinde, 2018 tatil günleri de arama sonuçlarında az da olsa yer alıyordu. Güncelleme sonrasında ise, böyle bir senaryoda yalnızca 2019’un tatil günlerine odaklanılmış olacak. Bu da, kullanıcı memnuniyeti için gerçekten değerli bir yenilik!

Ya da, örneğin etkinliklerle ilgili aramalarda, kesin tarih verildiğinde bunun ekstra bir başarı katkısı olacak. Her yıl düzenlenen bir konferans veya fuarla ilgili bir arama yaptığınızı düşünelim. Böyle bir senaryoda, geçmiş yıllara dair arama sonuçlarıyla karşılaşmanız çok normal. Fakat, ilgili fuarın 2019 için tarihini gün hatta saat olarak verirseniz, Featured Snippets alanlarında görünüm açısından ekstra bir avantajınız olacaktır!

Google’ın bu noktada bir itirafı da yok değil! Güncelleme henüz yeni olduğu için şu an mükemmel bir şekilde çalışmıyor. Ama, Google her gün bu yeni arama algoritmasını daha başarılı çalışır bir hale getiriyor.

Google’ın yeni güncellemesi neden önemli?

Hem Google aramalarına bütünsel açıdan baktığımızda, hem de Featured Snippets alanlarını ayrı olarak değerlendirdiğimizde, ikisinde de sürekli bir değişim yaşandığı açık! Bunun nedeni, Google hiçbir zaman aradığımız sonuca ulaşmamızda mükemmeli yakalayamadı. Ve, yakalayamayacak da! Bizim yapmamız gereken şey, SEO açısından, bu tür yeniliklere en kısa sürede uyum sağlamak. Böylece, Google’ın bizi sürüklediği değişim sürecinde, başarımızı da sürekli kılabiliriz. Featured Snippets optimizasyonlarında paylaştığınız bilgilerin güncelliğine (kesin tarihler de vererek) ayrı bir önem göstermeniz gerekiyor.

(42)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.