Home Seo SEO nedir? Neden Önemlidir? ve Başlıca SEO işlemleri
SEO nedir? Neden Önemlidir? ve Başlıca SEO işlemleri

SEO nedir? Neden Önemlidir? ve Başlıca SEO işlemleri

37
0

kelimesi sektörü az çok takip eden herkesin bildiği gibi search engine optimization kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Search engine optimization Türkçe'ye arama motoru optimizasyonu olarak çevrilebilir. Bu yüzden birçok yerli kaynakta bu kavram AMO olarak da geçmektedir. SEO'nun tanımını yapacak olursak şöyle birşey söyleyebiliriz; arama motorlarında daha fazla görünürlüğe ulaşmak için yapılan işlemler. Google ve arama motorları ise bunu Arama motoru örümceklerinin internet sitenizi daha rahat tarayabilmesi için yapılan işlemler olarak tanımlıyor. İki tanım arasındaki fark sanırım rahatlıkla anlaşılabilir. Biri arama motorlarındaki görünürlüğü arttırmaktan bahsederken diğeri arama motoru örümceklerinin işini kolaylaştırmaktan bahsediyor. Google arama motorunda daha üst sırada çıkmak için yapılan her işlemi black hat SEO olarak tanımlıyor.Bu çalışmaları yapanları ise algoritma güncellemeleri ile hedef alarak cezalandırmaya çalışıyor.

Peki ama arama motoru optimizasyonu neden bu kadar önemli?

Konvansiyonel ekonomi artık yerini yeni ekonomi denen dijital ortamdaki ekonomiye bırakıyor. Artık insanlar alışverişlerini internet üzerinden yapıyor, hizmet alırken interneti kullanıyor zamanlarını parklarda gezmek yerine bilgisayar başında harcıyorlar. Bu da haliyle yeni bir ekosistem ve ekonomi oluşturuyor. İşte bu ekonominin önemli bir parçası da arama motorları. Düşünsenize evinize bir tasisat ustası lazım ve etrafınızda tanıdığınız bir usta yok. Ne yaparsınız? Eminim ilk işiniz Google'ı açıp musluk ustası yada yaptırmak istediğiniz işin ustasını aramak olur. Karşınıza çıkan 10 sonuçtan birisi ile iletişime geçip işinizi yaptıracaksınız. işte bu yüzden arama motoru hizmet sağlayıcılar ve satış yapanlar için oldukça önemli.

SEO işlemleri:
SEO işlemlerini bu iş ile uğraşan insanlar iki temel kategori altında toplamışlar. Sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO. Sayfa içi SEO işlemleri içerisinde yapılan prossesler başlıca şu şekilde;

– Meta title,description düzenlemesi
– H taglarının düzenlenmesi
– Sayfa hız skorlarının(page speed) iyileştirilmesi
– Link yapısının SEF URL yapısına çevirilmesi
– Anahtar kelime yoğunluğunun belli bir orana çekilmesi
Sayfa içi linklemeler ile sayfalar arasındaki değer aktarımının yapılması

bu maddeler daha fazla uzatılabilir fakat başlıca işlemlere baktığımızda bunlar olduğunu görüyoruz. Sayfa dışında yapılan çalışmalar ise başlıca şu şekilde;

– backlink inşaası
sinyallerinin arttırılması
– imlemelerin yapılması
– mentionların arttırılması

Tabiki bu işlemleri yaparken izlenecek olan strateji ve uygulanacak olan methodlar oldukça önemli. Bunlar ile ilgili bilgiyi yerli SEO kaynağı olan SEOzom‘da bulabilirsiniz. Bu sitede birçok SEO uzmanı tecrübelerine ve Google'ın verdiği donelere dayanarak içerikler hazırlıyor. Ayrıca araştırmalar ve analizler yapılıyor bu analizler yapılırken Google'ın aldığı patentler dikkate alınıyor ve işin akademik yönü de detaylıca ele alınıyor. Bu konu hakkında kendini geliştirmek isteyenler buradaki yazılara göz atabilir.

(37)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonucu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.