Home Tanıtım Digital Reklamcılıkta Yeni Dönem

Digital Reklamcılıkta Yeni Dönem

28
0

Günümüzde her şeyin (abartmıyorum) internet üzerinden yapıldığını görmekteyiz. Kullandığımız tüm elektronik eşyalar artık  internete bağlanabilecek şekilde dizayn ediliyor değil mi? Kısacası geleceğin artık internet sektöründe olduğu tartışılmaz… Durum böyle olunca, televizyonlarda izlemekten sıkıldığımız reklamların da internet ortamına taşındığını görmekteyiz. Kısacası firmalar, markalarının bilinirliğini daha da artırmak için Tv reklamlarının yanında internet ortamlarını da kullanmaya başladılar bile.

Peki firmalar internet ortamındaki reklamlarını daha etkili  hale getirmek için neler yapmalılar? Bu konuda araştırma yaptığım için cevabını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere internetteki reklamlar genelde resim ya da sesli ve görüntülü içerik üzerine kurgulanmıştır.  Hangi reklam türünün etkili olduğunu Mart 2017 de thinkwithgoogle (google’a ait bir site) kendi araştırmalarından elde ettiği  bilgilerle dayanarak bir yazı yayınladı. Elde edilen sonuçlara göre sesli ve görüntülü reklamların en etkili reklam türü olduğunu açıkladı. Tabi araştırmadaki grafikleri ayrıntıları incelediğimde şu sonuca da ulaşmış oldum. Oluşturulan reklamın sadece görüntülü değilde, görüntü ile birlikte sesli olması, yapılan reklamın etkisini daha da artırdığını gösteriyordu. Kısacası sesli ve görüntülü reklamların markanın hatırlanabilirliğini artırdığını söyleyebiliriz. Aşağıdaki grafikte bu durumu görebilirsiniz.

Şunu da unutmamalıyız, artık sosyal medyada kişilerin en çok dikkatini çeken şeylerin başında videolu içerikler olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla videolar, markanızın tanıtımından daha çok müşteri ilgisini çekmeye kadar birçok önemli katkıyı sağlamaktadır. Sosyal medya kanallarının doğru kullanımı ve doğru etiketlenmeyle markanızın değerini videolarla önemli ölçüde etkileyebilirsiniz. Ancak markanızla ilgili yapacağınız videolarda hedef amaçlarınızı çok net şekilde belirlemeniz ve görüntü ve ses içeriğinde dikkatli olmanız gerektiğini söylemeliyim. Çünkü ters bir içerik markanızı olumsuz yönde önemli derece etkileyebilir.

Digital reklamcılığın ne kadar önemli olduğunu artık herkes bilmektedir. Bu yüzden bu işi yapabilecek iyi markalarla çalışmanız gerekmektedir. Markanızı tanıtma, markanızın başarı oranını arttırma, hedef kitlenize ulaşılabilirlik oranınızı arttırma gibi markanız için bel kemiği olan etkenleri sizler için stratejik olarak gerçekleştiren https://vimark.com.tr/ adlı siteyi sizlere önerebilirim. Anlattığımdan daha fazlasını zaten burada bulacaksınız.

Hepinize kolay gelsin.

 

(28)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.