Home Genel Web Tasarımının Püf Noktaları
Web Tasarımının Püf Noktaları

Web Tasarımının Püf Noktaları

60
3

Merhaba Arkadaşlar,

Web tasarım işine başlamadan önce bu işte eğitim almış birçok kişinin yazmış olduğu  makalelerden okuyarak kendimizi geliştirmeliyiz. Böyle yapınca da herkesten 1-0 önde  başlıyorsunuz demektir. Bizde bu makaleyi hazırlayarak sizlere bir nebzede olsa yardımcı olmak istiyoruz. Bu yüzden bu makeleyi sizlerle paylaşmak istedim.

Amacım sizi tasarımda sadeliğe götürmek, bilgiyi en iyi şekilde sunmaktır. Çünkü tasarımın yanında içerik bir web sitesi için en önemli şeydir.

1. Sitenin içeriğine göre,  tasarım renkleri ve yazı tipini  kullanmak en doğrusudur. Çoğu web tasarımcının en fazla yaptığı hatalardan birisi, içeriğe, yanlış tasarım ve renkleri seçerek başlamalarıdır. Bu yüzden tasarımdan önce yapmaya çalıştığınız siteye benzer siteleri gezip fikir almanızda yarar vardır.

2. Siteye giren kişiler öncelikle içeriğe önem verirler,bu yüzden sitede kullanılan içerik kısa,öz ve anlaşılır olmalıdır. Uzun metinler kullanmanız kişilerin sitenizde uzun süre kalmasını sağlamaz aksine sitenizden uzaklaştırır ( Türkiyede kitap-gazete okuyan kişi sayısı ne kadardır, sizce ). Eğer öyle bir içerik eklemek durumunda kalırsanız, arada başlıkları kalın veya italik olarak belirleyebilirsiniz. Yada içerikle alakalı resimler kullanabilirsiniz.Bu kullandığınız  o içeriğin daha anlaşılı olmasını sağlayacaktır.

3. Sitenin tasarımında kullandığımız yazı tipinin türkçe karakterler barındırıp barındırmadığına dikkat edin. Bazı yazı tiplerinde (ç,ş,ü,ö,ğ,ı)bu karakterler olmadığından sitenizde güzel durmayacak ve yazılarınız okunamayacaktır.

4. İçerikte kullanacağınız resimlere alt= parametresini kullanarak isimler verin.( Biliyorsunuz Google’da görsellerde arat kısmı bulunmaktadır, böylece görseller tarafından da sitenize erişilebilir.)

5. Sitede çoknfazla animasyon ,resim, ve reklam bulundurmayın. İçeriği ön planda tutunki zaten kullanıcı sayısı arttığında değişikliğe gidersiniz. Öncelikli içeriğinizi güncel tutmak olsun.

Ömer BOZALAN

(60)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum(3)

  1. merhabalar paylasımlarınız icin gercekten tesekkur ederiz benim sormak istedigim csskullanımlarında admin panelli yapabiliyormuyuz yanı siteyi hosta attık ve ordan herhangı bır yerden gırerek admin sayfasıyla acıp sitede degisiklik yapabilme imkanımız varmı simididen tesekkur ettım kolay gelsin

    1. haldun bey css kullanımı admin panel ile alakası yoktur. istediğiniz gibi kullanılabilir. Css web sayfası düzenleme ile alakalıdır. Admin panel bahsettiğiniz gibi herhangibir yerden girerek sitede değişiklik yapabilme imkanı sunmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sonucu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.