Home Genel Web tasarımında bilinmesi gereken kavramlar
Web tasarımında bilinmesi gereken kavramlar

Web tasarımında bilinmesi gereken kavramlar

63
0

Merhaba arkadaşlar,

      Bir önceki makalede bildiğiniz gibi web tasarımına başlamadan önce neler yapmalıyız konusuna değindik. Şimdi o aşamayı geçtiğinize inanaraktan birkaç kavram hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.  Bunları bilmenizin nedenine gelincede , bu işe başladığınızda bazı kişilerle web tasarımı hakkında sorular soracaksınız, tabikide o kişilerde sizlere bazı cevaplar verecektir, en azından bazı kavramları bilerek konusu geçen yerlerde bu kavramları duyduğunuzda yabancı olmayacaksınız.

Alanında uzman tasarımcılara sen de hemen firmanın web sitesini yaptırmak istemez misin? En profesyonel web site tasarımlarıyla sitenizin daha kaliteli görünmesini sağlayabilirsiniz. Ekonomik fiyatlarla mobil uyumlu, yönetim paneli olan ve her sektöre uygun çalışmaları yapabilen tasarımcıları SadeceON sizin için bir araya getiriyor. Sen de SadeceON’a gelerek site yaptır ve kaliteli hizmet almanın tadını çıkar.

Browser: İnternete girmemizi sağlayan programlardır.Örnek : MOZİLLA,İNTERNET EXPLORER,CHROME

Php /Asp : Web sitesi yapımında kullanılan yazılım dilleridir.

Host/Hosting: Web sitenizin dosyalarını barındıran alan.

Domain: Bu alanın ismi. Yani sitenizin ismi.

FTP: Bu dosya işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için gerekli araç” yani bilgisayarda yapmış olduğunuz dökümanların internet ortamına atmak için kullandığımız protocol, DOSYA TRANSFER PROTOKOLÜ. Filezilla  programıyla biz bu işlemi gerçekleştireceğiz .

Admin: Bu web sitenin yöneticisidir. Web siteyi yöneten kişilerin o sitedeki ismi Admin’dir.

Blog: Web günlüğü diyebiliriz. Paylaşım sağlar. Bunun biçilmiş kaftanı WordPress’tir.

Ömer BOZALAN

(63)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.