Home Kitab-ı AŞK Muhammed Bozdağ-Sevgi Zekası

Muhammed Bozdağ-Sevgi Zekası

27
0

Muhammed Bozdağ’ın Sevgi Zekası Kitabını okumanızı tavsiye ediyorum sizlere arkadaşlar.Bozdağ kitabında fiziksel ve psikolojik sağlığın ve bu ikisinin ürettiği başarının erdemli ve dengeli sevgiyi keşfetme temeline dayandığını iddia ediyor. İnsanın heyecan, motivasyon, çalışma azmi ve zekasının tüm öz sistemlerinin iyi işlemesine bağlı olduğunu belirtiyor. Bu çerçevede sevgi kavramını, rahatlatıcı, öz güven verici ve ilişkilerin sağlıklı yapılanmasında yol gösterici bir anahtar olarak öneriyor. Bu çerçevede sevgiyi eşlerarası ilişkiler boyutu ötesinde, insan-evren boyutlarında temellendiriyor.

Kitabın ilk bölümünde Sevgi Zekasının teorik çerçevesini çizerken ileri sürdüğü zekanın geliştirilmesi için dört araç sunuyor: Esere göre sevgi, sebeplerin algılanması, dengelenmesi, ifade edilmesi ve beslenmesi araçları üzerinden geliştiriliyor.

Yazar bu çerçeveyi esas alarak çeşitli sevgi unsurlarını tek tek işliyor. Anne baba sevgisiyle başlayan diğer bölümler, öz-ben, eş ve çocuk, kazanç, arkadaş-dost, hayvan, bitki-doğa, vatan-millet, Allah ve Peygamber sevgisi bölümleriyle son buluyor.

Eserden dikkat çeken bazı cümleler: “Doğada sevgiden doğmayan bir kaynaşma gösterilemez. Herkes herkesi unutabilir de sadece anne baba evladını sayıklar. Onurlu eşlerden birinin derdi varsa, acısını öteki de çeker. Bu sabah son güneşi görseydiniz, bu gününüz dopdolu geçerdi. Yanında kendimizi önemli hissettiğimiz kişinin yakınında yaşamak isteriz. Dünyanın zorluklarından bunalan, hayvanların sabırlarından ders alsın. Her bitki Yaradan’dan aldığı mesajı doğaya yayma yarışındadır. Ticari ahlakını yitirmiş bir milletin ekonomisini diriltemezsiniz. Asıl kimsemiz odur ki, darlıkta dirlikte, varlıkta yoklukta bizimle birlikte olsun. İnsan ahlaka hayrandır, peygamberini tanıyınca sevememesi imkânsızdır.” Keyifli okumalar…. : )

Sevgi Zekası
Muhammed Bozdağ


(27)