Home Kitab-ı AŞK Abdullah Yıldız-Yusuf’un Üç Gömleği
Abdullah Yıldız-Yusuf’un Üç Gömleği

Abdullah Yıldız-Yusuf’un Üç Gömleği

575
13

Abdullah Yıldız tarafından kaleme alınan “Yusuf’un Üç Gömleği” eseri hayatı boyunca karşılaştığı sınamaları aşarak sabrı iffeti bilgeliği ile insanlığa örnek teşkil eden Yusuf Peygamber’in hikayesini ele alıyor. Hz. Yusuf’un yaşamını anlatan bu hikaye Kur’an’da “kıssaların en güzeli” diye vasfedilir. Gerçekten de bu hikayede her kesimden insanlar için ibret verici mesajlar bulunmaktadır. Söz konusu “üç gömlek” Hz. Yusuf’un hayatının dönüm noktası sayılabilecek olaylara işaret etmektedir.

1 – Mağduriyet gömleği. Daha çocuk denecek yaşta kendisini kıskanan kardeşleri tarafından öldürülmek ister. Vicdanları buna müsade etmeyince de küçük Yusuf’u kuyuya atarlar. Yusuf’un üzerindeki gömleğe kan sürerek babalarına götürüp Yusuf’un kurt tarafından parçalandığı yalanını uydururlar. Kana bulanmış bu gömlek Yusuf Peygamber’in kitapta kastedilen birinci gömleğidir ve onun mağduriyetini temsil eder. Babaları Hz. Yakup kardeşlerin söylediklerine inanmasa da sabreder herşeyi hikmetle yaratan yöneten yaşatan Allah’a dayanarak beklemeye koyulur. Bu arada kuyunun yanından geçen bir kervan Yusuf’u bulur ve kuyudan çıkartır. Onu Mısır’a götürerürler ve çok düşük bir değer karşılığında köle olarak satarlar.

2 – Iffet gömleği. Mısır’ın önde gelenlerinden birinin evine köle olarak alınan Hz. Yusuf efendisine vefalı birisi olarak hizmette bulunur. Belli bir yaşa geldiğinde efendisinin hanımı Züleyha kendisinden birlikte olmayı talep eder. İffet abidesi olan Hz. Yusuf kadının bu teklifini reddeder ve kapıya doğru koşar Züleyha ise Yusuf’un peşinden koşup onu kendine çeker ve gencin gömleğini arkadan yırtar. Gömleğin arkadan yırtıldığını gören efendileri Züleyha’nın haksızlığını anlar ve onu uyarır. Arkadan yırtılmış bu gömlek Yusuf Peygamber’in kitapta kastedilen ikinci gömleğidir ve onun iffetini temsil eder. Züleyha emelinden vazgeçmeyerek Mısır’ın sosyete kadınlarını da bu işin içine dahil eder ve Hz. Yusuf’u elde etmek için her türlü yönteme başvurur. Hz. Yusuf Allah’a dua ederek zindan hayatını zinaya tercih ettiğini söyler. Züleyha da isteklerini yerine getirmediği için Yusuf’u hapse attırır.

3 – İktidar gömleği. Sekiz sene sürecek hapis hayatında hücre arkadaşlarına yaratılışın gayesini Allah’a olan inancını anlatır. Kendisine bahşedilmiş hadiseleri ve rüyaları yorumlama yeteneğiyle hücre arkadaşlarının rüyalarına dair isabetli tespitlerde bulunur. Bir gün Mısır kralı rüya görür ve ülkenin ileri gelenlerinden bunu yorumlamalarını ister. Hiçkimse bu rüyanın ne anlama geldiğini çözemez. Bu vesileyle eski bir hücre arkadaşı Yusuf’u hatırlar ve yanına gidip rüyayı yorumlamasını ister. Hz. Yusuf’un bu rüyayı yorumlayışı kralın dikkatini çeker ve onun haksız yere oturduğu hapisten çıkarır. Kendisini mali konularda da yetiştiren Hz. Yusuf ülkenin ekonomisinden sorumlu bakan vazifesine tayin edilir ve yöneticilik gömleğini giyer. Bu yaldızlı gömlek Yusuf Peygamber’in kitapta kastedilen üçüncü gömleğidir ve onun iktidarını temsil eder. Büyük bir yetki alanına sahip olan Hz. Yusuf kardeşlerini affeder ailesini Mısır’a getirtir ve hasretini çektiği babasına kavuşur.

 

Sonuç
Her durumda sabırlı ümitli tevekkül sahibi dürüst namuslu ve affedici olan Hz. Yusuf’un kıssası “Yusuf’un Üç Gömleği” kitabında çok güzel bir biçimde ele alınmıştır. İhanete gurbete köleliğe tecavüze iftiraya hapse ve daha nice kötülüklere duçar olan Yusuf Peygamber’in duruşu hepimize örnek olmalıdır.

(575)

Yorum(13)

  1. güzel site aferin size çok iyi gidiyorsunuz sizi seviyorum iyisiniz iyisiniz iyisiniz güzel güzel güzel sizi seviyorum sizi seviyorum sizi seviyorum

  2. anlatımlarınız gayet güzel ve faydalı. Üçüncü dersin sonuna geldik , ama sayfalar halâ tek sayda gözüküyor.Ana sayfa ve diğer sayfalar ayrılmayacak mı ?
    teşk..

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.