Home Wordpress & Joomla 5 Dakikada WordPress sitesi Açma

5 Dakikada WordPress sitesi Açma

170
0

İnternet siteleri bugün en küçüğünden en büyüğüne iş hayatında yer alan almayan neredeyse herkesin hayatında önemli bir yer kaplıyor. Gündelik hayattaki pek çok ihtiyacımıza internet üzerinden ulaştığımızı da göz önünde bulundurursak dünyanın internetsiz kalmaya çok da fazla tahammülünün olmadığı zamanları yaşıyoruz.

İnternet siteleri her türlü şirket için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Yeni bir sektöre girerek iş yapmaya başlayan şirketler, ilk olarak her şeyden önce internetteki görünürlüğünü arttırmaya çalışıyor. Bunun da en önemli yöntemi, şirketin yaptığı işlerin sergilendiği ve şirket hakkında detaylı bilgilerin verildiği bir internet sitesi.

Bunun yanı sıra kişisel pek çok amaç için de günümüzde internet sitelerinin kurulduğunu görüyoruz. Dolayısıyla her ne amaçla olursa olsun internet siteleri bir şekilde hayatımızın içindeler.

Hal böyle olunca internet görünürlüğü ve internet siteleri yeni bir iş kuran kişilerin kara kara düşündüğü problemlerin başında geliyor.

Bilgisayar ve bilişim dünyasından uzak olan kişiler, internet sitesi kurmak deyince yazılım ve kodlama gibi şeyleri akıllarına getirebilirler. Ancak durum zannedildiği gibi değil. İnternet sitesi kurmak için kodlama bilgisine gerek yok.

Hazır bir şekilde internet sitesi kurmak için üretilmiş yazılım sistemleri mevcut. Yazılım sistemi dediysek yine korkmanıza gerek yok. Zira, temel düzeyde bilgisayar kullanım becerisi olan kişilerin bu sistemleri kullanması oldukça kolay.

Bu sistemlere İngilizce baş harflerinin kısaltmasından dolayı CMS ismi veriliyor. İngilizcesi content management system, Türkçeye içerik yönetim sistemi olarak çevrilebilir.

İçerik yönetim sistemlerinin belki de en ünlüsü WordPress adı verilen sistemdir. WordPress dışında diğer içerik yönetim sistemlerine örnek olarak Drupal ve Joomla verilebilir.

Ancak bu içerik yönetim sistemlerinin en kolay kullanılabileni ve en çok bilineni WordPress’tir. Zira internet ile çok da haşır neşir olmayan kişiler dahi WordPress ismini hayatlarında bir kere de olsa duymuşlardır.

Biz de bu sistemlerin en bilineni ve en çok kullanılanı olan WordPress ile 5 dakikada kolayca bir internet sitesinin nasıl kurulacağından bahsetmek istedik. Daha fazla uzatmadan hemen başlayalım.

WordPress nedir?

Konuya geçmeden önce kısaca WordPress’in ne olduğundan bahsetmek istedik.

WordPress, yukarıda da belirttiğimiz üzere bir içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemlerinin amaçları edinmesi zor bir beceri olan yazılım becerisi olmadan hazır yazılımlar ile internet üzerinden yayın yapılmasına imkân tanınmasıdır. Bu sistemler de elbette birer yazılımdır. Kurulan bu içerik yönetim sistemlerini kullanarak internet üzerinden yayın yapmak ise az sonra bahsedeceğimiz üzere oldukça kolaydır.

WordPress ile ilgili ufak bir araştırma yaptığınızda karşınıza iki farklı WordPress uygulaması çıkacaktır. Bu uygulamalar wordpress.org ve wordpress.com siteleri üzerinden verilen uygulamalardır.

Yazımızın başlığı 5 dakikada WordPress sitesi kurmak olduğu için bize bunu sağlayan wordpress.com ile internet sitesi kurmadan bahsedeceğiz. Ancak buna geçmeden önce wordpress.org ile wordpress.com arasındaki farkın ne olduğundan bahsedelim.

WordPress.org ve wordpress.com arasında ne fark vardır?

5 dakikada internet sitesi yapmak için wordpress.com kullanılabilir. Dolayısıyla wordpress.org ile wordpress.com arasındaki en temel fark, wordpress.org ile hazırlanan internet sitesinin hazırlanma süresinin daha uzun olması.

Nitekim wordpress.org, kullanıcılarına WordPress’in tüm altyapısını tamamen bağımsız bir internet alan adı ve barındırma hizmeti altında sunar. Bunun aksine wordpress.com ile yapacağınız bir internet sitesinin barındırma hizmeti ve alan adı gibi şeyler WordPress ile sunulmaktadır.

WordPress’in bu iki farklı versiyonuna temas ederek daha kısa sürede – ki gerçekten

wordpress.com ile 5 dakikada internet sitesi kurmak mümkün – site kurulabilen wordpress.com’a geçmeden önce wordpress.org ile site kurmanın temel mantığından bahsedelim.

Daha önce de belirttiğimiz gibi WordPress bir içerik yönetim sistemidir. Bu sistemi wordpress.org üzerinden sunulan hizmet ile bir hosting üzerinden yayın yapan bir internet sitesine yükleyerek bu sitede WordPress’in sunduğu içerik yönetim sistemini doğrudan bir internet sitesinde kullanmak mümkün olabilir. Elbette ki bu sitenin barındırılacağı bir sunucu kiralamak ve alan adı almak gibi aşamaları da beraberinde getiren bir süreçtir. Ancak wordpress.org ile belli bir vakit harcayarak kurulan internet sitesinin çok daha profesyonel bir internet sitesi olacağından şüpheniz olmasın.

Diyelim ki wordpress.org üzerinden sunulan hizmet ile site kurmak istediniz. Öncelikle bunun en büyük avantajı WordPress’in adeta alametifarikası olan eklentilerden faydalanmayı size mümkün kılması olacaktır. Bunun yanı sıra wordpress.org üzerinden sunulan hizmet ile alan adı ve barındırmayı WordPress üzerinden yapabileceğiniz gibi dilediğiniz başka bir şirket üzerinden de buna özel WordPress sunucuları aracılığıyla yapabilirsiniz. WordPress’in sunduğu barındırma hizmetine göre örneğin Hostinger’dan hosting almak her şeyden önce WordPress’in sunduğu hizmetten daha ucuz olacaktır.

WordPress altyapısını farklı sunuculara kurmak için sunucunun dosya yöneticisinden wordpress.org üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz kurulum dosyalarını sunucuya yükleyerek kolayca sitenizde kullanabilirsiniz.

Daha gelişmiş bir hizmet sunan wordpress.org’dan kısaca bahsettikten sonra gelelim wordpress.com ile 5 dakikada internet sitesinin nasıl kurulacağı sorusuna cevap vermeye.

WordPress.com ile 5 dakikada internet sitesi kurmak

Öncelikle wordpress.com adresine girin. Burada işlem yapabilmek için siteye kayıtlı bir hesabınızın olması gerekmektedir. Kayıt olabilmek için sitenin ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Başlayın” yazısına tıklayarak hesabınızı oluşturun.

Hesabınızı oluşturduktan sonra karşınıza gelen ekranda ne tür bir internet sitesi oluşturmak istediğinize dair seçeneklerle karşılaşacaksınız. Sitenizi ücretsiz olarak oluşturmak istiyorsanız bu aşamada e – ticaret sitelerine yönelmeyiniz. Nitekim e – ticaret gibi ciddi organizasyonlar gerektiren internet sitelerinin de wordpress.com üzerinden kurulmasını tavsiye etmiyoruz.

Burada blog, business veya profesyonel olarak 3 farklı internet sitesi kategorisi olduğunu göreceksiniz. Bunlardan hangisiyle ilgileniyorsanız onu seçiniz.

İlgilendiğiniz alanı da seçtikten sonra konuyu daha da somutlaştırabilmek için karşınıza gelen konu seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Bir önceki menüde blog seçeneğini seçtiyseniz alt menüde seyahat, yemek veya fotoğrafçılık gibi alt seçeneklerle karşılaşacaksınız. Bu alt seçenekler, blogunuzun ne ile ilgili olacağını belirlediğiniz kısımdır.

Sitenin başlığını belirleme

Buraya kadar wordpress.com ile 5 dakikada site kurma aşamalarında sitemizin konusu belirleme kısmına geldik. Sitemizin yemek blogu olmasına karar verdiğimizi varsayalım. Ardından karşımıza gelen sayfada sitemizin adını belirlememiz gerekmektedir.

Sitemizin genel ön izlemesini göreceğimiz bu sayfada sitemizin adını da belirledikten sonra bir sonraki aşamaya geçelim.

Bu aşamada karşınıza gelen sayfada sitenin alan adının ne olduğuna ilişkin bir ekran ile karşılaşacaksınız. Sitenizin hangi alan adından yayın yapmasını istiyorsanız ilgili boşluğa bu alan adını yazmanız gerekmektedir.

Alan adını alma

Sitenizin hangi alan adından yayın yapacağını ilgili alana yazdıktan sonra karşınıza gelen ekranda bu alan adına dair önerilerle karşılaşacaksınız. Bu önerilerde doğrudan bir alan adında yayın yapmak istiyorsanız bu alan adının haklarının üzerinize tescillenmesi için belli bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Doğrudan alan adından kastımız www.example.com şeklindeki bir alan adıdır. Aslına bakılırsa buradaki işlem standart bir domain kaydı ile eşdeğerdir.

Ancak wordpress.com’un buradaki farkı ücretsiz bir alan adı sunmasıdır. Burada en üst sekmede tercihiniz için önerilen alan adını seçerseniz alan adınız www.example.wordpress.com gibi bir hal alacaktır. Bu haliyle seçim yaparak devam ederseniz sitenize ulaşmak isteyenler seçtiğiniz alan adını girerek sitenize giriş yapmaya başlayabilirler.

Ücretsiz bir siteyle başlayın yazan butona tıkladığınızda siteniz doğrudan oluşturulmaya başlayacaktır.

Sitenin düzenlenmesi

Bu butona tıkladıktan sonra temel hatlarıyla site oluşturulmuş olacaktır. İşte wordpress.com ile internet sitesi oluşturmak bu kadar basit.

Siteniz oluşturuldu” mesajını gördükten sonra sitenizin ham halini görüntülemeye başlayabilirsiniz. Ardından sitenin tasarım ve içerik ile ilgili kısımlarını da WordPress’in kullanıcı paneli üzerinden kolayca yapabilirsiniz. WordPress tarafından kullanıcılarına sunulan binlerce farklı ücretsiz temadan birini seçerek sitenize ekleyebilirsiniz.

Temanızı değiştirdikten sonra sitenize içeriklerinizi eklemeye başlayabilirsiniz. Görüldüğü üzere wordpress.com ile gerçekten 5 dakikada bir internet sitesi ücretsiz bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Hızın bu denli önemli olduğu zamanımızda WordPress gibi içerik yönetim sistemleri her zaman için oldukça faydalı kullanım sunacaktır.

(170)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.