Home Genel Türkiyeyi Tehdit Eden Virüs
Türkiyeyi Tehdit Eden Virüs

Türkiyeyi Tehdit Eden Virüs

21
0

Türkiyeyi tehdit eden Tinba Virüsü Nedir?

Son yıllarda siber tehditlerdeki artışın birincil nedenlerinden biri olan zararlı yazılımlar gittikçe daha  karmaşık bir hal almaktadır. Bu tehditlerden biri de şu günlerde güvenlik çevrelerince sıklıkla dile getirilenTinba zararlıyazılımıdır.  CSIS tarafından adlandırılan bu zararlı yazılım tiny (küçük) ve bank (banka) kelimelerinin birleştirilmesinden oluşmaktadır.  Sadece 18kb civarında olan zararlı yazılım özellikle banka uygulamalarını hedef almaktadır. Tinba’yı asıl önemli kılan ise özellikle Türkiye için özelleşmiş olması ve Türkiye üzerinde aktif olmasıdır.

Tinba virüsünü özetleyek olursak, kredi kartı bilgilerimizi görebiliyor, şifrelerimizi alabiliyor, internette dolaştığımız yerleri takip edebiliyor.

Tinbanın hedefi Türkiye

Tinba virüsü ilk olarak 1 Haziran 2012′de Danimarka’da faaliyet gösteren CSIS Güvenlik Laboratuvarı tarafından tespit edildi. Trendmicro güvenlik firması, 12 Eylül 2012′de yayınladığı raporda virüsün Türkiye’de 60 bin bilgisayarı etkilediğini bildirdi. Virüsün dünyadaki yayılımı incelendiği zaman özellikle Türkiye’nin hedef alındığının gözlendiği bildirildi.

Tinba hakkında bilgi için: http://www.bilgiguvenligi.gov.tr/zararli-yazilimlar/tinba-zararli-yazilim-analizi.html

(21)

tags:
omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.