Home Flash Dersler Flash Carousel Galeri
Flash Carousel Galeri

Flash Carousel Galeri

102
22

Sitelerimizde devamlı kullandığımız resim galerine yeni bir örnek daha ekliyorum. Flash Carousel Gallery olarak adlandırılan bu tip galeri adı üstünde atlı karınca gibi dönen bir şekilde yapılmış Flash Fotoğraf galerisidir. Çok fazla karşımıza çıkan galeri türü olmasa da flash galeri seven arkadaşlar için bence birebir ve kullanışlı bir galeri. Kullanımı oldukça basit , resimleri xml dosyasından çekerek alıyor ve görüntülüyor. Sizin sadece, flash  galeride kullanılan xml dosyasını düzenlemeniz yeterli olacak. Sonrasında ise photos klasörüne ,galeride yer alacak  resmin küçük olanını ve büyük olanını farklı isimde atarak, xml dosyasında tanımlamak olacak.

Örnek olarak anlatmak istiyorum.

flashmo_230_photo_list. xml dosyasını Dreamveaver gibi herhangi bir editör programıyla açtığınızda aşağıdaki kodları göreceksiniz. Ben bir kısmını koyuyorum.

photo ve photo etiketlerinin içinde yer alan kısım birinci resme ait bir kısımdır. Resminizi photo klasörüne atın ( küçük ve büyük  boyutlu olarak) sonra xml dosyasındaki satırlarda yer alan thumbnail aralığına resmin küçük olanının ismini ve uzantısını (png, jpg gibi)   filename kısmına ise resmin büyük boyutlu olanının ismini yazıyorsunuz. Daha sonra tooltipe kısmına ise orda yazan photo Title 02 gibi numaralandırabilirsiniz. Description kısmı ise resme tıklandığında resmin altında yazan yazılar bölümüdür. Onu da yazdığınıza işlem tamam.

Kolay gelsin

<photo>
<thumbnail>s_photo_001.jpg</thumbnail>
<filename>photo_001.jpg</filename>
<tooltip>Photo Title 01</tooltip>
<description><![CDATA[<p class=”subtitle”>Photo Title 01 goes here</p><p><a href=”http://www.flashmo.com” target=”_parent”>Lorem ipsum dolor sit amet</a>, consectetur adipiscing elit. <span class=”highlight”>Quisque at ante sit amet</span> erat laoreet <u>fermentum</u>. Quisque nec nisl. Nam scelerisque cursus dolor. Duis nulla diam, posuere ac, varius id, ullamcorper sit amet, libero.</p><p><span class=”note”>This text is dynamically loaded from the external XML file. This textfield supports HTML and CSS.</span></p>]]></description>
</photo>

 

NOT: Yukarıdaki satırı istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Sadece xml dosyasına kopyalamanız ve yukarıdaki gibi değişiklikler yapmanız yeterlidir.

 

(102)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum(22)

 1. hocam bizde kitabevi sitesi tasarlıyoruz ve bunun gibi içinde 10 tane yeni çıkan kitapların olduğu bir galeri yapmak istiyoruz ama bilmediğimiz için yapamıyoruz.zahmet olmazsa videolu anlatımını atabilir misiniz?

  1. Emine hanım sitemizin arama kutusunun içine galeri diye yazarsanız siteye profesyonel galeri ekleme başlıklı makalede istediğinizi bulabilirsiniz. Kolay gelsin

 2. mrb hocam ben maille bi soru sormuştum daha dogrusu yardım istemiştm henüz bana dönmediniz

 3. hocam gercekten cok guzel sunumlar yapmıssınız elinize saglık,benim istegim flash eklentili index yapımı yani indeximde flash olmasını istiyorum bununla ilgili basit bir video cekermisiniz

 4. Hocam ben dediğiniz gibi yapıyorum list.xml resim ekliyorum ama gözükmüyor sizin koyduklarınızın aynısı duruyor yardım edermisiniz 20 mayısa teslim etmem lazımda siteyi

  1. ersin arkadaşım elindeki resimleri flash galerideki resimlerin adlarıyla denkleştirsen daha iyi olur. Kısacası flash galerideki photo_001 resim adını yeni ekleyeceğin resmin adına ver, eski resmi sil. Sonra xml deki içerikleri yaz

 5. hocam geçende sizden sliderı anlatan video istemiştim video da dediklerinizin aynısını yaptım slider ı web siteme ekledim ama hata veriyor bide animation kısmı html de çıkıyor ama dosyalarda yok o yüzden olabilir mi ???

  1. Kudret bey 1.si yazdığınız başlık istediğiniz şey ile uygun değildir. Lütfen yardımlarınızı istediğiniz türün başlığı altında yazınız. Burası sizin yazdığınız tarzda ilerlemiş olsadı cevaplar karmakarışık olurdu. Kolay gelsin. Öğrenene kadar cevap vermeyeceğim.

 6. hocam kendi yaptığım siteye slider ı eklemek istiyorum anasayfayı önceden oluşturmuştum şimdi de slider ı ekliyorum div içine yazıyorum kodları ama resimler alt alta sıralanıyor. Ama yeni html sayfası açıp yaptığımda ise oluyor acaba ben kendi sitemde yanlış yeremi yazıyorum kodları lütfen yardımcı olur musunuz???

 7. Hocam videoda anlattığınız gibi siteme slinder ekleme yaptım fakat alttaki sayıların yerine kücük resim olmasını istiyom yardımcı olursanız..?

  1. halil bey sitede anlatılanların dışında yardımcı olamıyorum. Ama ileriki anlatımlarda sıralamaya koydum. Kolay gelsin. Aslında sitenin birinci sayfasında 14 adet slider galeri başlıklı yazının içeriğinde benzer bir örnek bulabilirsiniz.

 8. hocam öncelikle yararlı paylaşımlarınız için çok teşekkürler. ben siteme koydum galeriyi ama ben farklı bir amaç için kullanıcam bu yüzden iki sorum var 1. si bu resimlerin büyümemesini istiyorum nasıl yapababilirim ? 2. si bu resimlere link vermek istiyorum üzerine tıklandığında şimdiden teşekkürler

 9. .fla dosyasını flash cs5.5 ile acıp tekrar kaydet yada yayınla dediğimde artık resimlerde desciptions yani açıklamalar görünmüyor.

  acaba nedenini ogrnebilirmiyim bunu flashmo dan indirmişsiniz ama o hataları düzeltmemişsiniz..

  1. misafir arkadaşım senin flash dosyasıyla ilişkin yok. indirdiğin dosyaların içinde yukarıda da anlatıldığı gibi xml dosyasının içine giriyorsun ve değişiklikleri oradan yapıyorsun.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.