Home Bilgisayar - Donanım Yeni Çıkan Virüs Bilgisayarı Ele Geçirip Fidye İstiyor
Yeni Çıkan Virüs Bilgisayarı Ele Geçirip Fidye İstiyor

Yeni Çıkan Virüs Bilgisayarı Ele Geçirip Fidye İstiyor

25
1

“ Ortaya çıkan yeni bir dalgası önce bilgisayarlardaki dosyaları şifreliyor, ardından bu şifreyi çözmek için kullanıcıdan fidye istiyor „. Özellikle online alışverişlerin hızla arttığı bugünlerde yeni bir virüs dalgası ortaya çıktı. CryptoLocker ismini taşıyan fidyeci virüs önce bilgisayarlara kendini bulaştırıyor. Ardından bilgisayarlardaki kritik önemdeki dosyaları tespit edip bunları şifreliyor. Şifrelenen dosyayı açamayan kullanıcı ise hacker’ın eline düşüyor.

100-300 DOLAR İSTİYOR

şifreyi çözme karşılığında kullanıcılardan 100 ila 300 dolar arası bir ücret talep ediyor. Ancak işi abartan virüs, internet üzerinden para akışında iz kalmaması için kullanıcılardan yeni sanal parabirimi Bitcoin de isteyebiliyor. Böylece virüs arkasından iz bırakmadan fidyesini almış oluyor; zira Bitcoin para transflerlerinin internet üzerinden takibi çok daha zor.

İNGİLTERE’DE ORTAYA ÇIKTI

Ödeme için MoneyPak gibi para ödeme araçlarını kullanabilen ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktı; ardından ABD genelinde milyonlarca bilgisayara saldırdı. Türkiye’de ise henüz bu virüsle ilgili herhangi bir mağdur ortaya çıkmış değil; ancak kısa sürede CryptoLocker’ın ülkemize de ulaşması söz konusu.

HER DOSYA AÇILMAMALI

Her ne kadar güçlü bir antivirüs bu virüslerin önüne geçebilse de en iyi korunma şekli elbette internet üzerinden gelen her dosyayı açmamaktan geçiyor.

Alıntı

(25)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlayarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum(1)

  1. beni vurdu bu virüs gerçekten dosyalerı şifreledi ve hayla şifreli lakin virüsü yok oldu nasıl olduysa ama hayla etkisi sürüyor bu yünden format atcam vevirüs proğramım Mc AFEE kulanıyorum ve formattan sonra deep freeze kulanacam virüs proğrama ile virüs çok lanet birşey

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sonucu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.