Home Genel Web tasarımında bilinmesi gereken kavramlar
Web tasarımında bilinmesi gereken kavramlar

Web tasarımında bilinmesi gereken kavramlar

371
0

Merhaba arkadaşlar,

      Bir önceki makalede bildiğiniz gibi web tasarımına başlamadan önce neler yapmalıyız konusuna değindik. Şimdi o aşamayı geçtiğinize inanaraktan birkaç kavram hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.  Bunları bilmenizin nedenine gelincede , bu işe başladığınızda bazı kişilerle web tasarımı hakkında sorular soracaksınız, tabikide o kişilerde sizlere bazı cevaplar verecektir, en azından bazı kavramları bilerek konusu geçen yerlerde bu kavramları duyduğunuzda yabancı olmayacaksınız.

Browser: İnternete girmemizi sağlayan programlardır.Örnek : MOZİLLA,İNTERNET EXPLORER,CHROME

Php /Asp : Web sitesi yapımında kullanılan yazılım dilleridir.

Host/Hosting: Web sitenizin dosyalarını barındıran alan.

Domain: Bu alanın ismi. Yani sitenizin ismi.

FTP: Bu dosya işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için gerekli araç” yani bilgisayarda yapmış olduğunuz dökümanların internet ortamına atmak için kullandığımız protocol, DOSYA TRANSFER PROTOKOLÜ. Filezilla  programıyla biz bu işlemi gerçekleştireceğiz .

Admin: Bu web sitenin yöneticisidir. Web siteyi yöneten kişilerin o sitedeki ismi Admin’dir.

Blog: Web günlüğü diyebiliriz. Paylaşım sağlar. Bunun biçilmiş kaftanı WordPress’tir.

Ömer BOZALAN

(371)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmeni bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.