Home Flash Dersler Fluid Grid | Mobil Uyumlu Flash Galeri Örneği
Fluid Grid | Mobil Uyumlu Flash Galeri Örneği

Fluid Grid | Mobil Uyumlu Flash Galeri Örneği

55
10

Merhaba arkadaşlar, internette gezerken elde ettiğim Mobil Uyumlu Örneğini her zaman ki gibi sizlerle paylaşmaya karar verdim. Çok beğendiğim bir Web galeriyi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Tabi  ingilizce olarak düzenlendiği için ben ayarlarını Türkçeleştirdim. O yüzden siz sadece istediğiniz değişikliği index.html sayfasından yapabileceksiniz. Bundan kuşkunuz olmasın. Tabi bazı bölümlerini buradan anlatacağım yine de. Gerisini sizin halledeceğinize inanıyorum.

O zaman azıcık anlatıma geçelim. Sizin indireceğiniz dosyanın içinde index.html dosyasını bulup not defteri veya herhangi bir editör programı yardımıyla açıyorsunuz. Bu olayın Nasıl yapıldığını bilmeyen arkadaşlar zaten hiç bu olaya girmesinler. index.html dosyasını açtıktan sonra içerikte Düzenleme Alanı başlığını göreceksiniz işte ibareden sonra düzenleme işlemlerine başlayabilirsiniz. Bütün açıklamaları zaten index.html içinde yaptım.

Örneğin:

images_directory = “images/”; //images klasörü içindeki küçük resimlerin boyutları bu şekilde olmalıdır: 240×150 piksel
/* Oluşturduğunuz Toplam sayısını aşağıya giriniz. */
total_number_of_galleries = 6;

gibi açıklamalar yaparak sizleri yönlendirmeye çalıştım. Açıklama satırlarını silmeyin çünkü yanlış silme işlemi gerçekleştirdiğinizde bembeyaz bir sayfa ile karşılaşabilirsiniz. O yüzden değişiklikleri yaptığınızda hemen kontrol edin. En son yaptığınız işlemi geri almanız gerekebilir.

Neyse index.html dosyanızı istediğiniz gibi düzenlediniz gelelim XML klasörünün içine asıl önemli olan yer  burasıdır diyebilirim. XML klasörünü açtığınızda içerisinde tek bir xml dosyası bulacaksınız. O dosyayı örnek alarak diğer xml dosyalarını da oluşturabilirsiniz. xml dosyasını da not defteri veya benzer bir programla açın zaten galeride yer alan resimlerin olduğunu göreceksiniz. Hepsinin resim yolu ve resim adı orada belli zaten. İmages klasöründen de resimlerin adlarını kontrol edebilirsiniz. Resimlerin yolları dahil resim üzerindeki tüm yazılar bu xml dosyasından kontrol ediliyor. İşte siz resimle ilgili bir şeyi değiştirmek istiyorsanız bu xml dosyasını değiştirmelisiniz.

Örnek:

<myItem title=’Cat’
description=’A cool cat!’
img=’animal_0001_thumb.jpg’
img_large=’animal_0001.jpg’ />

Yukarıda satı sadece kedi resminin özelliğinin değiştirildiği yer. Description kısmı resmin üzerindeki yazının ta kendisi. O yüzden bu kısmı değiştirdiğinizde resmin üzerindeki yazıyı değiştirmiş olacaksınız. myItem title=’Cat’ kısmı ise ana görünümündeki mouse üzerine geldiğinde ki yazıdır. Burayı da istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yukarıda birde resim yolları var thumb isimli resim küçük resim large ise büyük resim yoludur. Küçük resmin boyutlarını index.html sayfasında açıklama satırında görebilirsiniz.

Bu xml dosyasını farklı kaydet işlemi uygulayarak menünün diğer butonlarını oluşturabilirsiniz. Şimdilik bu kadar. Eğer sorularınız olursa lütfen bu başlık altında sorularınızı iletiniz. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

 DemoButton

hemen-indir-butonu

(55)

omerbozalan 1981 doğumluyum. Üniversite eğitimimi, Sakarya Ünv. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmeni bitirerek tamamladım. Ayrıca C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıyım. 2014 Nisan ayında Adobe Dreamweaver CS6 Kitabımı yayınlarak tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kendimi Web Tasarım, Grafik Tasarım, Donanım konusunda hâlâ geliştirmekteyim.

Yorum(10)

 1. Sevgili Ömer kardeşim. web tasrım Öğrenmek için yola çıkmış kardeşlerime yol gösterdiğin için Yüce Rabbim hoşnut ve razı olsun.
  Ben 63 yaşındayım Köy derneğimizin sitesini yapmayı böylecene kardeşlerime sitede islami bilgiler günlük haberler suna bilmek ve güze mesajlar vermek için ismekin düzenlemiş olduğu web tasarım kursuna başladım. Yazmış olduğun “Dreamwiever cs6” kitabını aldım yeni başlıyanlar için güzel.ben Dreamwieverin Türkçe versiyonunu kullanıyorum sizinki İngilizce,kitapda anlatırken inğilizce kelimelerin Türkçe karşılıklarınıda belirtsen ve biraz daha detaylı yeni başlayanların anlayacağı seviyeye inersen, konuları biraz daha detaylandırsan eminimki web tasarım öğreneceklerin vaz geçilmez başvuru kaynağı olacak ikinci baskıda biraz daha özen göstermeni rica ederim. Sitendende Video derslerini izliyor ve faydalanıyorum ALLAH C.C Hoşnut ve razı olsun çalışmalarında başarılar diliyorum

  1. Adem Bey, dualarınız için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz konuların farkındayım emin olun. Ama şunlarıda belirtmek istiyorum. Türkçe dreamweaver kullanımını anlatsak zaten kavramlar bilinmediği için yine yabancı gelecek. Bakın menülerin Türkçe olduğunu söylediğiniz halde yine nasıl yapıldığını yine bilmiyorsunuz. Demek ki iş Türkçe olmasında değil, neyin nasıl yapıldığını bilmediğinizde yatıyor değil mi? Bir şeyin Türkçe olması kavramlarını anlamanız anlamına gelmiyor. Eğer bir programı kullanacaksanız bence ingilizcesini kullanmanızda fayda var. Çünkü yeni çıkan programların Türkçeleri bulunmuyor. Hemen de Türkçeleştiremiyorlar değil mi? Bende o yüzden Türkçe yazmadım. Kitabın asıl hedefi çok detaylandırmadan herkesin web sitesi yapabilmesini sağlamak. Yeni öğrenen kişilerin programı kullanarak web sitesini yapması benim için daha öncelikli. İnşallah başarabildik. Diğer kitabımızda bunları da değerlendireceğim. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Dualarınız sayesinde bizde ayaktayız zaten. İyi günler.

 2. Merhaba hocam ben sizin sitenizdeki paylaşımlarınızdan biri olan flash ile web sitesini yaptım fakat galeri sayfasına buradaki galeriyi eklemek istiyorum bu mümkünmü nasıl?

 3. Hocam öncelikle bu kadar faydalı içeriklerle dolu bir siteyle insanları buluşturduğunuz için allah sizden razı olsun ve yolunuz daim olsun. Bi sorum olacak ; küçük resimlere tıkladıktan sonra büyük hali açılıyor ya, ben bunu tüm ekran boyutunda değilde örneğin %60 boyutlarında olmasını istiyorum. bunu nasıl değiştirebilirim.

  1. Kenan arkadaşım bu flash tasarım benim değil. İnternet ortamından elde ettiğim bir çalışma. O yüzden bu çalışma hakkında fazla bir bilgim yoktur. Eğer o büyük hallerini daha küçük istiyorsan photoshop programıyla küçültebilirsin. Sonra resim klasörüne atabilirsin.

   1. Teşekkür ederim hocam. peki telefondan açınca açılmıyor galeri, sadece galeride ki link çıkıyor. bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

    1. Kenan arkadaşım çalışma Flash olduğu için Bazı telefonlar flash’ı desteklemediklerinden görüntülenmez. Yapacak bir şey yok malesef. Kolay gelsin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonucu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.